Přeskočit navigaci.

Ájurvéda

Pátek, 28. srpna 2009, autor: Jan Černý

Indická tradiční léčebná soustava se zabývá všemi aspekty lidského tělesného, duševního a duchovního zdraví. Ájurvéda s skládá ze dvou sanskrtských slov – ájur – život a véda – vědění .

Tři základní síly ájurvédy.

Podle ájurvédského učení každý člověk a všechny věci ve vesmíru sestávají ze tří hlavních sil nebo prvků. V sanskrtu se nazývají váta, pitta a kapha . Mají řídit všechny tělesné a duševní procesy a jsou srovnávány s působením větru, Slunce a Měsíce. Váta se podobá větru, který je trvale v pohybu a řídí centrální nervový systém. Pitta je jako Slunce zdrojem energie. Řídí trávicí systém a všechny biochemické procesy. Kapha ovládá rovnováhu kapalin v tkáních, řídí růst buněk a pevnost těla – podobně jako Měsíc ovládá příliv a odliv.

Dobré zdraví má být výsledkem harmonie, panující mezi těmito třemi silami – žádná nesmí být silnější nebo slabší než ostatní. Zdravotní stav se zhorší, když se tato rovnováha vytratí.

Poměr těchto sil je u každého jednotlivce určen v čase jeho početí a udržuje se po celý život. Úkolem léčitele je odhalit pacientovy vrozené dispozice a přesně určit jakoukoli nerovnováhu, která působí jeho tělesné či duševní potíže.

Nevyváženost váty může být způsobena např. nepravidelným jídlem, nedostatkem spánku, výbuchy hněvu a žárlivostí a jakoukoli formou přílišné námahy – tělesné, duševní či hlasové.

Nevyváženost pitty vzniká často od zažívacích obtíží, překyselení žaludku, nadměrného pití alkoholu a pocitů žalu či strachu.

Nevyváženost kaphy může být důsledkem nedostatku tělesného pohybu, spánku během dne a účinků ročních období. Pomocí energií váta, pitta a kapha se ájurvédští lékaři snaží pochopit pacientovy základní dispozice, vzít v úvahu jeho věk a stupeň vývoje – dětství, dospělost, střední věk či stáří.

Léčebné postupy se dělí do tří skupin

  • Léky – léky jsou vyráběné z přírodních produktů- bylin, rostlin, minerálů
  • Dietní postupy – jídlo se připravuje v souladu s ročním obdobím, počasím a denní dobou.
  • Léčebné praktiky – masáže, podávání klystýru, parní lázně, meditace, dechová cvičení a jóga.
Návštěvnost Magie
Dnes zde čarovalo 2042 čarodějů, z toho 63 právě teď čaruje.
Měsíční horoskop
Měsíční horoskop

Beran

Nedokážete přizpůsobit výklad svých myšlenek úrovni svých posluchačů. Pramálo Vás zajímají názory a tužby ostatních lidí. Štěstí se na Vás obrátí především v soukromém životě.

Býk

Raději si nenechávejte nic na zítřek. Nepokoušejte zbytečně osud svým egocentrismem. Vášnivě milujete a toužíte po dobrodružství.

Blíženci

Míváte strach z neznámého a neradi opouštíte důvěrně známé prostředí. K Vaší slabé stránce patří přílišná náladovost. Mějte s partnerem trpělivost, má toho hodně.

Rak

Když někomu oponujete, zapomínáte na diplomacii, což může spor vyhrotit. Někdy až příliš lpíte na nepodstatných věcech. Pokračují pro Vás příznivé dny.

Lev

Když nevíte, zda budete moci své rozhodnutí změnit, neradi přijímáte jakékoliv závazky. Necháváte si uniknout slibnou kariéru, protože Vám chybí potřebná průraznost. Poraďte se s přáteli, uvidíte vše v lepším světle.

Panna

Strach z neúspěchu Vám sváže obě ruce. Příliš velká zodpovědnost Vás může zaskočit. Nebojte se požádat přátele o pomoc. Vhodné období pro lásku.

Váhy

Jistá nevypočitatelnost a nestálost Vás omezuje ve schopnosti realizovat své myšlenky. Nedokážete si udržet od lidí odstup a často jednáte příliš emotivně. Problémy se dnes stabilizují.

Štír

Neváhejte už konečně a pusťte se do plnění svých snů. Ztrácíte pojem o skutečném světě, vzpamatujte se. Kupte si malé zvíře, třeba psa.

Střelec

Ujasníte si mnoho věcí. Zamyslete se nad změnami. Když nevíte, zda budete moci své rozhodnutí změnit, neradi přijímáte jakékoliv závazky.

Kozoroh

Až příliš snadno podléháte okamžitému nadšení, měli byste se více ovládat. Necháváte se strhnout k ukvapeným závěrům, které nebyly podepřeny rozborem situace. V zaměstnání se Vám bude dařit.

Vodnář

Mějte s partnerem trpělivost, má toho hodně. Potřebujete pocit jistoty, který přináší harmonii. Jste uzavření a druzí se domnívají, že se nad nimi povyšujete.

Ryby

Partner vás potřebuje víc než kdykoliv předtím. Je vhodná doba na změny. Vaše prchlivá povaha často brání přijímat dobře míněné rady druhých.

Novinky na Magie.i-pruvodce.eu

© 2007–2009 Magie – Internetový magazín o věštění, numerologii, tarotu, astrologii, vše zdarma a online!

Na všechny materiály zde uveřejněné se vztahují autorská práva. Za obsahy sdělení jsou zodpovědní jejich zadavatelé. Magie.i-pruvodce.eu nemá povinnost rozhodovat o pravdivosti či legálnosti sdělení uživatelů. Vložením informací na tento web souhlasíte s jejich zveřejněním a úpravou na potřebný formát.